Dyskusja:Choroba lokomocyjna
Ostatnie zdanie z tego artykułu to chyba jakiś przesąd? Czy nie należałoby tego usunąć?
Informacja o "lekach" homeopatycznych to też chyba jakiś przesąd, szczególnie w odniesieniu do artykułu w kategorii "Medycyna"? Może należy dodać przy opisie "Cocculine" odnośnik do efektu placebo? --butek 01:26, 3 mar 2007 (CET)
Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł w formie przypisów (zob. szablon {{Cytuj}}). W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych.
Odporni na chorobę lokomocyjną
[edytuj kod]Z obserwacji moich i innych badaczy wynika, iż na chorobę lokomocyjną odporne są osoby reprezentujące asteniczny typ budowy ciała, podczas gdy pyknicy są szczególnie dotknięci jej działaniem. Być może wiąże się to z tym, iż astenicy pochodzą od starożytnych stepowych jeźdźców (teoria kurhanowa IE), natomiast pyknicy to ludność rolnicza, która nigdy nie jeździła konno i jest genetycznie nieprzystosowana do jazdy.
Pytanie
[edytuj kod]gdzie znajdę wyjaśnienie wpływu choroby lokomocyjnej (i ogólnie zaburzenia równowagi) na nudności i wymioty? Na czym dokładnie polega powiązanie? Dlaczego choroba lokomocyjna nie występuje podczas jazdy środkami lokomocji a) które samemu się prowadzi (choć przecież nie ma fiksacji wzroku) i b) "własnopędnymi" - tu mam na myśli np. rower. dziękuję
- Gdy sam prowadzisz samochód (podświadomie) Twoje zmiany położenia, przyspieszenia, przeciążenia etc. i mózg sobie to wszystko jakby "przelicza" i w rezultacie nie ma niespójności bodźców. Tą umiejętność zresztą też się nabywa, gdyż na początku samodzielnego prowadzenia ma się takie same objawy jak będą pasażerem. pzdr. pawelboch (dyskusja) 20:41, 6 mar 2009 (CET)
Niewidomi
[edytuj kod]Jeśli "Przyczyną jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg." to dlaczego niewidomi chorują na chorobę morską? http://www.zobaczycmorze.pl Wbartoszy (dyskusja) 21:26, 18 lut 2009 (CET)
- Nie wiem jak to jest z niewidomymi, ale ja będąc człowiekiem z upośledzoną obuocznością doskonale sobie radzę z oceną odległości choć teoretycznie powinienem sypać cukier poza szklankę z herbatą ;) Być może mózg tworzy jakieś protezy brakujących umiejętności, przeto nie zdziwiłbym się że niewidomi mają chorobę morską z tego samego powodu co osoby widzące (czyli niespójność bodźców). pzdr. pawelboch (dyskusja) 20:48, 6 mar 2009 (CET)
Brakuje informacji o pierwotnych przyczynach.
[edytuj kod]Brakuje mi tu wpisu o tym, jaka jest pierwotna przyczyna występowania choroby lokomocyjnej czyli obrona organizmu przed zatruciami. Zatrucia sporą grupą toksyn występujących w przyrodzie wywołują ten sam efekt niezgodności bodźców pochodzących z oczu i błędnika. Naturalnym mechanizmem obronnym organizmu jest więc próba opróżnienia żołądka (nudności). Niestety nie mam wiarygodnego źródła dla tej informacji. Może ktoś takowym dysponuje i można by to dopisać z rzetelnym przypisem?